ИРАНСКИ
СУФИКСИ В
ЕЗИКА НА ДРЕВНИТЕ И СЪВРЕМЕННИ БЪЛГАРИ
СУФИКСИ ОТ ВИДА "- АТ, ЕТ"
Иван
Танев Иванов
Страница за прабългарите. Език, произход, история и религия в статии, книги и музика.
Суфиксът "-ат" е широко използван в авестийския език и санскрит, както и в съвремененните северноиндийски езици за образуване на съществителни имена. Например, на авестийски език от прилагателното haurvat = "цял, единен, здрав" е образувано съществителното име haurvatāt = "единство, цялост, integrity". На авестийски аmərətāt = безсмъртие. Този суфикс има праиндоевропейски произход и има застъпници в съвременните германски езици, сравни:intenzität (интензивност, сила, големина), integrität (цялост, единство), solidarität (солидарност), kapazität (капацитивност, способност) и др. В езика на праславяните и съвременните славянски езици този суфикс не е запазен и неговото присъствие в българския език може да бъде наследство от друг индоевропейски, но неславянски език, какъвто е езика на прабългарите.
В съвременния български език и неговите диалекти от този суфикс са образувани малко на брой прилагателни с известно значение и основа - съществително: от "брада" е образувана думата БРАДАТ, човес с голяма брада - брадел, брадестил; от уста - УСТАТ (многословен, умеещ да говори с много думи); от зъб - ЗЪБАТ (говорещ с остри и нелицеприятни думи); от ръб - РЪБАТ (ръбест, който има много ръбове); от око - ОКАТ (наблюдателен, начетен, многознаещ), от крило - КРИЛАТ, от гръб - ГЪРБАТ (гърбав). Със същия суфикс обаче са запазени и няколко старинни думи: "богат", "давет", "хребет" и вероятно в "буна-бунт". Възможно е да се използва и в оригиналната старобългарска дума "уют".
2.
Старата, напълно забравена диалектна
българска дума ДЕВЕТ означава "стар, многогодишен" и се среща в народната песен,
Янка са на бас хваналаМорето да си преплува, Морето и тихи бели Дунава. Мама на Янка думаше, Не ходи, Янке, не ходи. Че ти се канят, Янке ле Варненски млади рибари, Дунавски девèт (стари)-лодкари. Косата да ти отрежат, Магия да ти направят. Янка на мама думаше, Мене магия не хваща, Мойта е звезда Луната, Луната и Месечинката. |
Думата "девèт" се среща и в израза - билингва “бабини деветини”. Много хора вярват, че това е чисто славянски израз и може да се преведе като “бабини дивотии, бабини диветини, бабини чудатости”. Това обаче е изкуствено, деформирано и неточно предаване на смисъла на израза. Може да се каже “детски дивотии, детски лудории”, но не и “бабини дивотии и лудории”! Най-вероятно “бабини деветини” идва от архаичната и диалектна (прабългарска?) дума „девèт” – стар. От тук, изразът „бабини деветини” ще е билингва, означаваща „бабини старешки неща, бабини стари приказки, остарели представи, които сега нямат актуалност”. Това обяснение се подкрепя и от смисъла на думата "деветина" в следните изрази, записани от Найден Геров: "И на магарето деветината!" и "Наскоро, бабо, деветина! [Найден Геров. Речник на българския език. А-Д. Български писател. София. 1975]. В тези изрази "деветина" = "старост, старина".
4. Възможно е българските думи "буна" и "бунт", които имат почти едно и също значение (малко въстание, отхвърляне на някаква власт) да са свързани с този суфикс: буна + (-ат) = бунаат = бунт.
5. Формално, същият суфикс "-ат" може да обясни и неясната етимология на старобългарската дума "уют" = благополучие, наслада, удобство, комфорт. Като цяло, тя може да е наследство от езика на прабългарите и да носи този прабългарски суфикс. Етноотличителният и най-важен символ при прабългарите е знакът IYI, срещащ се на стотици места в балканското землище, където са живели прабългари. Той е използван както преди, така и след християнизацията на прабългарите и без съмнение е бил знак на техния бог. Ако приемем IYI като "рунен" надпис, той се чете "иви, йуй" според правилата на прабългарската писменост. На езика на прабългарите думата "иви, йуй" обаче означава "бог" (Смисъл и етимология на владетелските титли KANAΣYBIΓI и canizauci). Добавяйки суфикса "-ат" към тази дума получаваме "йуйат", което е близо до "уют". Ако това е вярно, "уют" би трябвало да е еквивалентно на "богат" и да носи подобно значение. С други думи, "уют" може да означава усещане, че си богат, че си близо до бога, че се наслаждаваш на близостта до бога, че си в състояние на пълно благополучие.
ИЗВОД: представени са доказателства за функционирането в българския език на древния индоевропейски суфикс "-АТ, ЕТ", който не се среща в славянските езици, но е типичен за индоиранските езици. В българския език този суфикс може да е наследство от езика на прабългарите, който е език близък до групата на индоиранските езици от индоевропейското езиково семейство.
ЗА ДРУГИ СТАТИИ: http://protobulgarians.com