Македонскиот јазик - еден од столбовите на

европската цивилизација

 

2008 - ГОДИНА   НА   МАКЕДОНСКИОТ   ЈАЗИК
 

Јана Коцевска

 Време, број 1292, 16.02.2008, понеделник, 18 февруари 2008

 


Страница за прабългарите. Език, произход, история и религия в статии, книги и музика.

 

http://protobulgarians.com


 

        Прогласувањето на 2008 година за година на македонскиот јазик е голем чин, преку кој ќе се слушне историјата, меморијата, поетиката, мелодијата и непокорот на македонскиот јазик од Њујорк до Токио, од Москва до Пекинг, од Брисел до Лондон, од Париз до Киев и Букурешт, од Лисабон до Бразил, рече премиерот Никола Груевски на вчерашната промоција на проектот „2008 година - година на македонскиот јазик“. Со свечена програма, со промоција на книгата „Македонскиот јазик во глобалниот свет“ и со проекција на документарен филм посветен на историјата на македонскиот јазик, се одбележа почетокот на големата културна акција. Академици, писатели, амбасадори, политичари и црковни великодостојници го поздравија овој проект инициран од Владата на Република Македонија со цел да се подобри употребата на литературниот јазик во секојдневната комуникација, но и за популаризација и афирмација на македонскиот јазик во светот. Според Георги Старделов, претседателот на МАНУ, јазикот е еден од најважните елементи што го карактеризираат народот и е од голема важност за малите народи, кои се на жесток удар на големите јазични системи. - Голема и историска е јазичната мисија на Македонија во словенскиот и во европскиот свет. Овде, во Охрид, во нашите краишта, е создадено новото писмо и старословенскиот црковен јазик. Овде, кај нас, за првпат Господ прозбори словенски, овде еден народ, разбирајќи, почна да пее ширејќи ги своите букви, својот јазик и писмо, низ словенскиот свет - рече Старделов. Во годината на македонскиот јазик се вклучени сите научни, образовни и културни институции во Македонија. Во текот на годината ќе се организираат стотици настани: уметнички манифестации, предавања на истакнати македонисти, балканолози, слависти и уметнички имиња што пишувале за Македонија и за македонскиот јазик во своите дела. Според премиерот Никола Груевски, афирмацијата на македонскиот јазик е еден од патиштата што водат кон интеграција на нашата држава во европската заедница. - Од нас зависи дали ќе станеме дел од овие структури достојно како нација, чијашто култура и јазик се еден од столбовите на европската цивилизација. Од нас зависи дали ќе влеземе како нација со богата културна идентичност и свој рамноправен јазик - рече Груевски. Како дел од оваа интернационална културна акција се и проектите 130 томови македонска книжевност, објавување на меѓународната плејада на нобеловци од 1901 до 2007 година и научни дела од најпрестижните светски универзитетски центри, издавање на најавената македонска енциклопедија од МАНУ и четвртиот том од Толковниот речник на македонскиот јазик.

 

Коментар на http://protobulgarians.com :

 

Правителството на РМакедония (БЮРМ според изискванията на ЕС) организира голяма културна акция - целогодишна и всесветовна пропаганда на "историята, поетиката, мелодията и непокорността" на "македонския язик" за 2008 г. Твърде похвално и лесно, защото писмената форма на този език е създадена през есента на 1944 г. от новите титовистки управници на Скопие. От друга страна - правилно, защото докато албанците се обединяват, "македонците" се чудят как да си изкривят езика, само и само да не прилича на български. Вижте примерите в таблицата.  По този повод, председателот на МАНУ, Георги Стар-

 

БЪЛГАРСКА ДУМА МАКЕДОНСКО СЪОТВЕТСТВИЕ
характеризират карактеризираат
университетски универзитетски
най - престижните најпрестижните
равноправен рамноправен
европейски европски
утвърждаване афирмација

делов, прави опит да открадне цяла епоха от ранната история на България, приписвайки я на своята държава, която е създадена преди 15 години. Според него "Голема и историска е јазичната мисија на Македонија во словенскиот и во европскиот свет. Овде, во Охрид, во нашите краишта, е создадено новото писмо и старословенскиот црковен јазик. Овде, кај нас, за првпат Господ прозбори словенски, овде еден народ, разбирајќи, почна да пее ширејќи ги своите букви, својот јазик и писмо, низ словенскиот свет - рече Старделов".  Явно тази акция ще има за цел Македония да прави "имидж" пред света като използва постиженията на ранната българска култура и история. Явно, съвременните македонски политици са тръгнали по пътя на своите учители - сръбските комунисти на Тито. Албанският червей ги гризе отвътре, а те тръгнали да ядат чужда баница. Приятен апетит.

 

 

 

 

КОМЕНТАРИ ОТ ЧИТАТЕЛИ В ИНТЕРНЕТ:

 

Оценил:   Vanche Mihajlov
Sarbofljatczi MakLajnjani dneska vi go natcepiha vav kosovo utre vav poslednata satelitna sarbofljashka darzavitza she vi dojde. Kakav ezik imate vie be LAJNOVTZI.Otkoga otkoja godina 1944 ili ot 1945 ????


Оценил:  
jas
Makedoncite ne se sloveni i jazikot vo nikoj slucaj ne e merodaven element za potvrduvanje na kulturata i istorijata na eden narod, jazikot e menliva kategorija i se samo sredstvo za komuniciranje !! Dosta veke so komunjarski propagandi!!

Оценил:   velkir
ТАТАРИН, па цело време ти се објаснува дека вие Б’лгарите, всушност сте Македонци, односно Македонски бугари (освен северо-источниот дел каде се прави монголи). Што се чудиш дека бугарскиот јазик бил сличен со македонскиот. Вие зборувате Македонски со џумајски дијалект.

Оценил:   cokailia
Emilco, As vo tebe ne prepoznavam Srpski nacionalista od tipot na gosp.Sesel. Prepoznavam Yugo-nostalgicar vo kogo ostanalo edno nesto dobro, a toa e sepak SOVESTA i ako vo tvoeto "kosmopolitsko" odnesuvane ima obidi da "sneses po nekoe jajce vo tugo gnezdo",he,he. Vsusnost mislam deka si korisen..


Оценил:  
Татарин
emilsali, opet, zbog cega ti se pritvarash vise blesav, nedotupavan? Dovoljno! Nema idioti!


Оценил:  
do tatarinot
A be kopuk tatarin,pa tatkoti ne bil niti Blgarin,niti Makedonec,tuku hermafrodit kako site takvi kako tebe.na koj be jazik ja pobartal majkati ,niti srpski,niti bugarsji niti makedonski. od koe tatarsko selo si bre kopuk?


Оценил:  
emilsali
Nisam veliki pristalica zenske emancipacije ali od ovih reci drugarice tzv.drevne Skopljanke je ocitije u kakvom se drustvu josuvek zivi.U drustvu gde je zenama jos uvek potrebna ZASTITA od MUSKARACA u svim oblicima pa i od vremenskih nepogoda ali necu da produbljujem ovu pogresnu debatu sto u pravcu privatnog ide ali eto MOJ mali dodatak jelu o tome kakva je zaista bila posleratna Makedonija na primeru gospodicne i njenog izabranog TIPA...


Оценил:  
Татарин
Да живее самостойна и независна Македониjа, дел од ЕУ и НАТО и приетел на Бугариjа, напук на душманите!

Оценил:   Stara skopjanka
So takov "tip"moze da se custvuva sekoja zena kako "princeza",Gospodine e...s...! Toa go posakuvam na sekoe zensko cedo! So takov "tip";sekogas si zastiten od " dozd i veter,od sonce i stud"; "tip", na kogo moze da se smeta sekogas, bilo kade,bili zosto! Na ubaviot zbor iskazan od "tipot" :"sakam da..", ke mu go dodadam i onoa "mnogu sakam..",za negovite zbortivi da bidat ubavo procitani i od onie sto zamisluvaat deka mnogu, i se znaat,ama ne smetale za potrebno, "vistinski" da ja poznvaat makedonskata topla dusa. Posakjate im na vasite deca eden takov "tip" ,ako se uste ima nekoj od "poslednite mohikanci"! P.S. "mojot tip",go zasluzuva ovoa objasnuvanje koe sosema nekorektno i navredlivo e upotrbrno vo komentar, kade bas se zbnoruva za makedonskiot jazik i negovata (ubava) upotreba!!


Оценил:  
emilsali
Dragi coki, pa i ja sam sretan da ima upravo takvih ljudi kao sto si ti, sto jasno prave granice sta je patriotizam a sta manipulacija nacionalizmom sirokih masa.Eto vidis sta drug tatarin uporno tvrdi i gubi svoje vreme a Bate ljupce uporno radi i u njhovoj drzavi-(to sto je i u Makedoniji radio) da dokaze bas suprotno da su oni(Bugari)- Makedonci sto samo jednom idiotu moze pasti na pamet.Ali nazalost Bugarska drzava ima svoj jaki nacionalni identitet tako da ce Bate ljupce i njegova gospodicna biti uskoro osudjeni na propast


Оценил:  
cokailia
emilco, za mene e golema satisfakcia koga gledam deka edna licnost od srpsko govorno podracie ogneno e brani Makedonskata nacia kultura i azik deneska. Ova da go potkrepam so factot deka prez vremeto na Srpskata okupacia na Makedonia (1919-1945)nasite dedovci bea tepani, ubivani, i proteruvani od "Vardarska banovina" od srbsata vlast-so jasen stav deka tie bile Bulgari po nacionalnost.Vo ponovata Yugoslavia 1945-itn(do denes)tie sto ostanale na stariot koren se "Bugarasi".Se razbira Idrizovo i Goli Otoc nemase dovolno mesto za takvite. Za ovaa rabota Emilco ima ILJADNICI DOCUMENTI, so ime na poznati luge koi deneska Makedonskata istoriografia gi velica kako "cisti" Makedonci. Mislam treba da razgranicime sto e patriotizam-a sto e obid za evtina MANIPULACIA. Sepak se gordeam so tebe, mozis da im bidis i primer na mnogu Srbi. Pozdrav, sekoe dobro.


Оценил:  
Татарин
Драга Stara skopjanko , моjот татко е посакал мама со зборовите: "Сакам да бЪдеш моя невеста!" Па видиш, майко, разликата е само едно "Ъ", не ли?


Оценил:  
emilsali
Draga drevna Skopljanka skoro da ste me do srca rastuzili Vasom pateticnom privatnom pricom o prvoj ljubavi i par onih legendarnih znacajnih reci kojih se dandanas secate!!!Sta li Vi sve ne pamtite u vasoj lepoj glavici ,drugarice draga...ali ono Imperativno -"PITANJE" od muza SAKAM-da mi budes nevesta -nije li to presvega Naredjenje- nego li romanticno Pitanje!!!koje bi u svakom slucaju trebalo glasiti: SAKAS-LI ,da mi budes nevesta.Onda mogu i da zamislim kako Vam je zivot odpocetka do kraja protekao stim tipom.Ono u vezi gruje, hvala da ste moje zapazanje preveli na Makedonskom


Оценил:  
Stara skopjanka,prodolzenie
Makedonija ne e papokot na sverot,no so nejzinoto diverzite na kulturi, moze da posluzi kako primer za bogatstvoto na narodite na Balkanot i posiroko i so sto, ja obogatuva ubavinata na nejzinoto tesko sekojdnevie! Kako ovoa ke go prifatat i upotrebat drugite narodi i narodnosti,ke ni pokaze vremeto. A do togaj, dajte, da se potrudime site ZAEDNO I VO MIR,DA JA PRAVIME ISTORIJATA! Toa koj e prv,koj do nego,go ostavame na Bugarite i slicni na nim da prodolzat da sonuvaat. Nie ne im "krademe",nikava istorija,samo mirno cekame da ni ja VRAATAT NASATA! Vo megjuvreme,neka site ni ovozmozat, mirno da si gi zavrsime "domasnite zadaci"!


Оценил:  
Stara skopjanka
Vo svoeto inaetenje i onoa nase balkansko"ja prv-ja do njega"!, komentatorite se oddalecija od toa, sto "pisatelot sakase da kaze"? Deka " .. 2008 G.e godina na makedonskiot jazik i kultura vo svetot"! Idejata e cudesna,no kako sto e voobicaeno kaj nas,"praseto e zgoeno vooci na Bozik"! Inaku Gruevski sigurno ne bi se zaletal na brzaraka,nepremisleno da kaze deka "nie ke se integrirame vo Evropa preku makedonskiot jazik..." (ili taka nesto)..Greska,nie TREBE da mu se prestavime na svetot preku delata napisani od broinite makedonski avtori,umetnost prestavena preku makedonski umetnici,ubavoto slikarstvo preku nasite vrvni slikari i t.n. Toa ke bide nasa integracija Vo Evropa,a ne ,nea da ja integrirame vo nas! Za znaenje na skepticite pak ;im napomnuvam deka, nie ne sme"bednia makedonski narod..."!! Toj"bednija narod" e so izvonreno bogata dusa,poradi koja, komsiite ni imaat "romanticni pretenzii"ili pakosni planovi za vo idninat(koj kako). Nejziniot jazik Gospoda,ubaviot makedonski jazik,ne poteknuva od 1945 godina,tuku so vekovi pred toa(potisnat,zagusen),a od 1945 e negovoto ADMINISTRATIVNO postoenje! Rodena sum pred 1940 god. Majka mi, mi peese pesnici (na koi so blagost se sekjavam), za da me zaspie, na ubav makedonski jasik, onoj od velesko bitolski dialekt koj pokasno e zemen za osnova na mak. jasik..,a momceto sto pokasno mi stana soprug, mi bese rekol: "sakam da mi bides nevesta"! Ponezno i po sramezlivo izjavuvanje na ljubov,ne veruvam deka moze da postoi vo nekoj drug jazik! Nasata azbuka,takva kakva ja prifativme administrativno i koja ja upotrebuvame site so lesnotija,e takva,kako sto najmnogu mu odgovara na makedonskiot jazik....Koga pocnav da go ucam bugarskoto pismo"bukva po bukva", dojdov do nekakov znak koj go vikaa "ER GOLEM". Gi citam bukvite pred nego ,pak bukva po bukva;P E T A R-er golem,izgovoren so gordost! Mi veli ucitelot Vasil Stoicev:"er golem ne se cete "! Pa velam,togaj zosto go napisale?! Da ne preteruvame,Makedonija ne e papo


Оценил:  
Татарин
Видиш, emilsali, од денеска Косово веке не е Србско. Qui seminat mala, metet mala - "Коj зла сее, зла kе пожaне!". Има Бог, сърбине!


Оценил:  
-1-
a be makedonec ova ime e naddeno tatarin od nekoj svakas..pa zatoa i ovoj tatarin e makedonec kapiri be malko makedonec?


Оценил:  
makedonec
stom e tatarin ne e makedonec, dosta veke!


Оценил:  
makedonci od BG
do tatarin a be ti si bil, na cisto kpouk[hora se hora ]makedonci se makedonci..tatarim i ti si makedonec


Оценил:  
emilsali
Tatarine sam sebe dovodis u suprotnosti:ovamo kazes bugarija nema problema sa novim etnickim partijama ovamo negiras postojanje makedonskog naroda...!!!! pa daj se odluci covece ili priznajes makedonski narod i kulturu kao posebnu i time priznajes i jihove partije u Bugarskoj to je logika stvari.Ali usput da ti kazem da nije dozvoljena makedonska partija u Bugarskoj sto po mom shvatanju stvari i nije potrebna jer tamo ima premalo makedonaca...


Оценил:  
Татарин
emilsali, види вака по доле "makedoneci od BG". Ово се вашите льуге. Се гордеете?


Оценил:  
Татарин
??, ако въпросът ти е за първичността, произходът на македонците има много малко общо с Империята на Александър Велики. Всички на Балканите сме наследници на античните македонци, но не това е определящо за всички нас. А културата е съвсем различен въпрос.


Оценил:  
makedoneci od BG
do tatarin[kute be kapuk so seres so ima vo sandanski,,petric i itn[kakvo hora se tamo]kuti be kopuk eden ...da si ti tatarin ke znaese sto e makedonija ti si......kopuk,bez svakanje...[A KOPUK EDEN JAZI SI JAZIK NEGOVO PRAVO,,,A NA ANGLISKOT SO ,,GAZOT,, SE VTRIS A?AJ ...?


Оценил:  
Татарин
??, ако имаш нещо неясно - питай. Твърдението ти няма никакви основания.


Оценил:  
Татарин
Аргон, неправилно си разбрал, халал им е на македонците и нацията и държавата. Една нова територия иска инвестиции, инфраструктура, социални плащания. На нас не ни требва техната територия. Нека се наричат македонци, това си е техно право. Но да не претендират за Пиринска Македония, само защото е част от гръцката и византийската тема Македония. Ами ако ние утре на референдум решим да се наречем Балканци и наречем държавата си Балканска федерация, мислиш ли, че ще имаме право да претендираме за целия Балкански полуостров?

Оценил:   Татарин
Аргон, моля те да ме извиниш, ако нещо съм написал неправилно. Ние, българите немаме нищо против албанците. В историята нема факт на вражда между българи и албанци. От друга страна България се управлява от коалиция, в която има мюсулманска партия. Споменах Косово само да покажа на emilsali, че наверно поради арогантността, надменноста и високомерието на сърбите към техните комшийте, Господ ги наказа като им взе Косово и Метохия, земята, където през 1389 е била последната война на християните сърби с мюсулманите турци, и сега я даде на мюсулманите албанци.


Оценил:  
??
tatarine, zvucis kako edno dete koe prvpat zdogledalo grcka azbuka, i tvrdi deka videlo mesavina od latinica i kirilica!


Оценил:  
Татарин
emilsali, ОМО "Илинден" и ОМО "Илинден - Пирин" участвуваха в местните избори в Благоевградска област (Пиринска Македония). Техните кандидати официално беха обявени като "независими, но подкрепени от ОМО "Илинден".От 400 кандидати за общински съветници и 110 кандидати за кметове те не получиха нито един мандат. Тези избори се наблюдаваха от представители на ЕУ и САД. И това е обяснимо, на преброяването през 2001 само около 3000 човека от общо 371000, са се обявили за македонци.


Оценил:  
Татарин
emilsali, България няма проблем да регистрира етнически партии. В България има регистрирана етническа партия на българските мюсулмани , която представлява около 600 000 български граждани, основно турци. Тази партия в момента е част от управлението на страната. Няма проблем за каквато и да било партия да бъде регистрирана, стига да се спазват условията на закона - 5000 подписа на реални хора за регистрация. ОМО "Илинден" и ОМО "Илинден - Пирин" не могат да се разберат помежду си, а по отделно не могат да съберат подписите. ОМО "Илинден-Пирин" се опитаха да представят исканите подписи и представиха данни за умрели люде, несъществуващи люде и на такива дето и хабер си немат, че ги пишат македонци. Аз бих те посъветвал да не разсъждаваш с категориите на Македония. Ние не сме полицейска държава. Ние не можем нергументирано да откажем регистрация, нас ни контролира ЕУ и ако реално има нарушение ще ни наложат санкции.


Оценил:  
Агрон
До Татаринот; Зошто постојано се става акцент на Косово како муслиманска земја? Мислите дека Албанецот е толку загрозен со религијата? Зошто се отфрла фактот дека меѓу Албанците има православни Албанци и Албанци католици! Или се оди на психолошкиот ефект кон западните земји со актуелниот "WAR ON TERROR", и со тоа се насочува дека косово ке стане колевка на некакви си “талибански“ движења? Колку што гледам статијата е за Македонскиот јазик и ширењето на славенската азбука од браѓата Кирил и Методиј. Зарем не може да се прифати фактот дека баш браката Кирил и Методиј се татковците на славјанската азбука? Колку и да се негира Македонецот од страна на Бугарите едно останува, дека постои, живее и сосед ви е, дали сакале тоа или не така си е. Македонија не гледам дека има претензии кон Бугарија, само сака нејзините сонародници да ги имаат истите права како и Бугаринот и да се декларира тоа што е, не гледам исто така претензии према териториите на Бугарија. На крај на краиштата, што вам ви пречи дека се декларираат како македонци па и да биле некогаш бугари(ова е дадено како пример), зарем не е право на една поединка да се декларира како што се чуствува? Проблемот не е кај Македонците туку кај вас Бугарите, што сакаат да вметнат бугарски етнос во македонскиот. земи го примерот со Русија и Украина, јазикот е потполно ист, ама се две различни земји, и разликата е во политичките идеи и нивната ориентација. Немам ни еднаш слушнато дека Русија ги квалификува Украинците како Руси. земите си пример од тие односи, полесно ке ги прифатите и разберете македонците.

Оценил:   Татарин
emilsali, историята на България наистина е свързана с историята на географската област и на гръцката тема Македония, но все пак това е историята на България. Под името Българи ни познава светът. Артефакти на нашата история има навсякъде по света - Лондон, Париж, Москва, Ватикана, Белград също. Има запазена голема колекция от кореспонденции между българските ханове, князе, крале и царе, от една страна, и европейските кралски дворове, в това число и със сръбските князе и крале. Има колекции от българска религиозна и светска средновековна литература, която се пази в европейските музеи. Историята на България се изучава Принстън, Оксфорд, Кеймбридж, Йейл, Сорбона, също както и сръбската история. Обаче за македонска история след Александър Велики европейците деликатно премълчават. Затова тази нова нация - македонците требва просто да кажат, че историята им до 1991 година е била част от историята на Гърция, България, Сърбия, Югославия. Ако се позоваваме на твоя пример за Германия и Австрия, ти некъде да си чул, че австрийците говорят австрийски език? Дали бразилците говорят бразилски, а аржентинците - аржентински? Съгласно фонетиката, морфологията и синтаксиса на наречието, Македонците говорят български диалект с много заемки от сръбски и турски език. Културата им е уникална и е плод на смесване на български, сръбски , турски и гръцки елементи, както и повечето на Балканите. Ти знаеш много добре, че Македония се управлява от ваши марионетки, за които този глупав инат на тема история и език е въпрос от екзистенциална важност.


Оценил:  
emilsali
Ne bi ja rekao to sto ti kazes ako se vec razumes u nekim stvarima:nemozemo drzavnost jednog naroda odvojeno da posmatramo od Istorije i Kulture cak i Religija ima odredjenih uticaja na nacionalno opredeljenje ali ne i presudno a kamoli ono gore nabrojano.Sta bi jedna Austrija bila da nije imala drugaciju Istroriju od Nemacke.Vi ste imali ko sto sam ti vec rekao :Kraljeve i Ratove a Makedonija to nije imala, ona je Mlada drzava sto ti dajem prava, ali sasvim dovoljno Bogata da moze svoj nacionalni Identitet da gradi bez oslanjanja na Vasem.Ona tvoja teorija da je Srbija isprala mozak Makedoncima mozda je i dongde ispravna ali ako uporedimo sta vi sve radite na tom podrucju onda moram reci da ste zaista marljivi ali ujedno i da gubite svoje dragoceno vreme.Makedonija ima par tih politicara sto su na "Vasoj" strani sto u sustini pokusavaju Vasu drzavu isto da poruse svojim bolesnim idejama a Vi to kao dane vidite-tako da ni Vas nemogu potpuno da shvatim.Umesto da im zabranite boravak u Vasoj zemlji (sto koriste za sirenje svojih ideja sto i zabranom te njihove navodne makedonske Partije u Bugarskoj donegde i uspevate) i dalje ne vidite osnovu od problema naime destabilizaciju od Bugarske ...


Оценил:  
Татарин
Море, србине, едно е држава и нациjа, друго е jазик, историjа и култура. Државата Република Македониjа постои от 1991. Има голема разлика между понятията "народ", "нация", "етническа група", "държава", и ти знаеш това, понеже си интелигентен човек. Ама не ти бендисва. И никой не им отрича държавата, и новосъздадената нация. Ама те крадат историята и езика ни. И имат териториални претенции. Затова ще има "бой през крадливите ръце". BTW, днес ще се случи едно знаменателно събитие в Косово. Не мислиш ли, че Господ връща на сърбите за греховете им. Вие сърбите видехте, дека не можете да направите от българите в Македония сърби, и измислихте тази щуротия "македонци" и изпрахте мозъците на тези бедни хора. Днес в люлката на Сръбската цивилизация - Косово и Метохия се появява нова държава - мюсулманска. Там, където Лазар Хребелянович воюва с турците през 1389 г. Утре ще ви Господ вземе Войводина. Господ смята СТРАХ и ГОРДЕЛИВОСТ за големи пороци.


Оценил:  
emilsali
Dragi tatarine znam da smo ja i ti imali i bolja vremena ali meni jos uvek nemozes neko otvoreno Velicanje od Srbizma da prebacis niti u jednoj reci ,koje ti ocito cinis a nekad si tako blazeno rekao da su Makedonci postali samostalna neovisna Drzava i Narod sto odjednom sve pobijas ..ko je onda licemeran ???!!!.Ja i dalje kazem da su Bugari lepa, fina nacija ali ujedno da Makedonci apsolutno nemaju nista svama zajednickog-ako idemo u sitnice nevazne onda imaju blizi odnos do Srba bar u Psovkama negoli nekakvim izrazima kao sto su dfki,kak se kazvas,obicam te-pa zar ne vidis ovu razliku covece ima ih na hiljade sto mogu do sutra da ti ih nabrojim.Postuj taj narod i tako ces moci i ti sretniji da budes u zivotu


Оценил:  
Татарин
emilsali, zbog cega ti se pritvarash jos, vise blesav, nedotupan?! Ili licemeran? Srpski besmislici, ali namera je ocevidna.


Оценил:  
emilsali
dragi coki,znam da ti tvoj gumenjak vise zadovoljstvo cini nego ovi tvoji povrsni razgovori u vezi jezika al na osnovu tvojih izjava radje cu reci ostani radje kod pecenja riba i somova.Gde se zaplices-Azbuka opet nema veze sa jednom jezicnom bliskoscu.Azbuka Makedonska je svom srecom vec 45 u cirilicu od glagolice promenjena, tako da Bugarasi ni tu nemogu poene da sakupljaju.Neznam zasto srbe i crnogorce uporedjujes to je apsolutno jedan te isti narod makar se razlikovali za samo jedno "J", e sad da politika nije jedinstvena to su Duge stvari.Inace to ti je isto kao kad bi rekao da Strumicani nisu Makedonci ili egejci jos bolji primer..sve su to malo drugacija narecja sto cine u sustini jedno Nacionalno bogatstvo ukljucujuci i sve one psovke od egejca iz sidneja do naseg dragog druga tatarina....sto mi iskreno receno pomalo i fale....


Оценил:  
stojko
Godina na makedonsiot jazik. Kako toa gordo zvuci. Slusnal premierot deka vo svetot se posvetuvaat godini na razno razni licnosti i nesta. No premierot ne obrnal vnimanie deka takvite godini se planiraat so godini a ne vo vtoriot mesec na godinata. Pa koga ke dojde taa godina veke postojat programi i aktivnosti koi se slucuvaat. Sto pravi premierot: proglasuva proekt koj se najavuva so godini veke i se aktuelizira od nego, kako del od programata. I tolku. Zalno. Premierot so toa godinata na makedonskiot jazik ja sveduva na ideja srocena vo kafana ili duri mozebi prikupena od nekoja kolumna.


Оценил:  
cokailia
Mislam ovde se raboti za dve sustinski razliki vo vrska so jazik(govor) i PISMO ILI AZBUKA.. Govorot moze da ima razlicni narecia koi imaat isti koren(poteklo). Vtorata rabota e KODIFIKACIA (Pismo ili Azbuka)preku koja se vrsi expression na govorot. Dobar e primerot so Austria i Germania i mozebi Monte Negro i Srbia, pa ako sakate i Ukraina i Russia. Ako prasate sto e po nacionalnost eden Austrianec, toi e nacisto oti e vsusnost Germanec, no istoriskite uslovia dale povolnost Austria da stane knezestvo a posle i imperia. So ova ne sakam da sugeriram nikakvi postulati ili "konspiracii" no ednostavno gledano ova moze da se procita vo sekoja lingvisticka citanka... Ponekogas forumcevo lici na Orvelova Farma ili pak (1984).Rekov da se odmoram troicka ama ai se vkluciv vo kulturno zabavnava programa...Ai cao ribive mi izgorea..


Оценил:  
emilsali
Sve ovo sto Bugari ovde iznose o toboze nekoj jezicnoj bliskosti je svakom slavisti jasno kao dan ,ali oni nece da ono najvaznije priznaju, da se je kako Makedonski jezik tako i svi ostali juzno slovenski jezici AUTOKTONO -samostalno dalje Razvili-tako da jezicna slicnost vise ne igra nikakve uloge i u Nacionalnoj pripadnosti.Sta da srbi i hrvati kazu gde se cela razlika samo na jednom slovu svodi a opet radi se o posve dugim NARODIMA.Austrijanci i Nemci nemaju nikakvih jezicnih razlika-gramaticki posmatrano al su ipak dva razlicita naroda,tako i Svicarci,Holandjani,Irci od Engleza ili Balticke zemlje-dakle jado Bugarasi nista od vase KRHKE teorije o nekoj VREDNOSTI jezicne BLISKOSTI-to nije dovoljno...


Оценил:  
mane
FALA BOGU nesto pametno da se sluci!! Nasiot jazik e nasa definicija, se drugo(stolbovite na evropskata civilizacija, itn) se naduvani, selski odbrani zborovi, nepodnoslivi. A neli sme srodni so bugarskiot, srpskiot, ruskiot? Ludacite od bugarija nikogas ne sum gi razbiral dokraj!

Оценил:   Zeneva
Se prasuvam zosto voopsto im obrnuvate vnimanie na site stranski padobranci na sajtot, tie namerno samo da pobudat nekoj interes stavaat komentari sto ne licat na nisto i nemaat nikakva osnova. Poglednete sekoj den na sekoj makedonski sajt ke vidite po nekoj Albanec, Bugarin i sto ti znam koj, sto tresat gluposti a nikogas ne sum cul da ima nekoj stav sto navistina ima potkrepa vo toa sto go iznesuva. Ostavete gi nastrana, i voopsto ne gi tolkuvajte, ednostavno da se ignorirat. Pozdrav


Оценил:  
Goran
Abe prostacista nepismeni. Aj gledajte si gi vasite drzavi i poglednete si go vasiot jazik, pa ke vidite za sto stanuva zbor. Site vie kradete od edna osnova, a toa e Makedonskiot jazik, samo vasite para naucnici se plasat da si go priznaat toa, a vas vi ja polnat glavata so gluposti za da im se voshituvate. Malku e mestovo inaku imam mnogu za kazuvanje.


Оценил:  
evlogi
KOJ JAZIK NE MI E JASEN-NA SRBINOT OD NEBREGOVO LI-ZOSTO SE ZBRISANI NASITE LINGVISTI VO TOA VREME-VENKO MARKOVSKI,KISELINOVSKI,SOPTRAJANOV,HADZIKIMOV ZA DA NI JA NAMETNAT OVAA AZBUKA-ZOSTO KUTAT OVIE NASI AKADEMCI OD MANU-KAZETE JA VISTINATA VO KOE VREME MISLITE DEKA ZIVEETE-DOSTA GO LAZETE NARODOT-SEESET GODINI NE SE MNOGU DALEKU.STO MISLITE DEKA NARODOT NE ZNAE STO SE SLUCILO TOGAS


Оценил:  
365MK
DO TATARIN,KADE SI ,CEL DEN TE BARAM, KAKO SI MI DENES EVE VAKA ILI TAKA OD MAKEDONIJA;MAKEDONIJA E BIBLISKA POSTOJBINA[REALNOST]OVDE KAJ NAS ,,MAKEDONIJA,,GOSPOD ZA PRVPAT PROZBORE MAKEDONSKI[slovenski],POCNA DA PISUVA,DA PEE SIREJKI GI SVOITE ,,BUKVI,, JAZIK,,PISMO,,[NA MAKEDONSKI]SIROM SLOVENSKIOT SVET,SE DO VOLGA,,VISLA,,DNJEPAR,,DNJESTARI I ITN.KAPIRAS NELI[OD TAA ZEMJA MAKEDONIJA POTEKNUVAT I SOLUNSKITE BRAJKA NELI?]TOA E MAKEDONIJA [tatarin] SAKAL NE SAKAL,,SVETA ZEMJA,MAKEDONIJA,,A ZOSTO TI MISLES I SMETA TOLKU MNOGU NA ,,GRCIJA ,,TOA IME,[MAKEDONIJA]A STO MISLES TI BRAT ,TATARIN, DALI IMAS CUENO,VIDENO, ILI SKARENO ,VO SVETOT ZA IME DA SE KARAT ..PA BATKA IME E IME PA MALKO I SMESNO NELI,,NEDORAZBIRANJE ZA IME I KAKO STO GLEDAM I TI NE RAZBIRAS ILI RAZBIRAS SAMO TAKA SE PRAVES..AJDE KAZI STO IMA TOLKU ZA EDNO IME DA SE RASPRAVA?TOAA E KATASTROVA ,,SMESNO ,,I ZANES NELI?[KADE STO IMA DIM ,[TATARIN], ZNAES IMA 110000000% OGIN KAPIRAS NELI?[barem malko kapiri i ke ti e jasno kako sonce]RESPEKT DO SITE..AKO GRESAM SE IZVINUVAM .


Оценил:  
112
tatarin odlilicno 10tka go polozi ispitot po makedonski jazik[se gleda psiholoski se razbiras[MAKEDONSKI] ..pisuvas..smetas]pa taka 10setka,,zadovolen ili?[A PO TOA SE GLEDA, OTI,ZOSTO I TI SAMIOT SI MAKEDONEC]OSEKAS NELI?TOA E DLABOKO VO TEBA STO TREBA VO BLISKA IDNINA DA BIDES GORD OTI SI MAKEDONEC...[A NE KAKO STO NE NAREKOL NEKOJ DRUG]


Оценил:  
Татарин
Archelay , бе каква вистина, ти ме насмеа баш! Сите во Европа ви се смеат! Па нема лошо, чувайте си ги вашите смешници од МАНУ. Они се историчари - "Мижи да те лажем!" Е сега они ке захванат да ви лажат, дека ви не требе Европа и НАТО. Ама тоа ке биде зашто во Европа за вакви глуптевини не плакьат, а они требва леб да jадат. Ама вие си ги чувайте, "он не е луд, коj го jаде бьурекот, току луд е тоа, коj му го дава!" Айде сполаj ви, седете си там, во вашиот резерват, во вашите си гомна и со вашите си "политичари, историчари и научници". Па ние ке се мачиме вака, па кога стане тежко, ке го читаме ветникот "Време" и коментариве, та да се насмееме.


Оценил:  
112
A BE TI NE SI NI BENI HIL PO SMEJENJETO MI LICES NA JERY LUIS KAPIRIAS?[AMA DOBRO ZNAES DA PISUVAS NA MAKEDONSKI,,A GLEDAM OTI RAZBIRAS MAKEDONSKI,,SEGA GLEDAS OTI SI JERY LUIS[TOJ ZNAE POVEKE MAKEDONSKI OD BENI?AJ SO ZDRAVJE IMAS DUUPLO OD SIITE?[AMA I DOBRO RAZBIRAS MAKEDONSKI?][ZAVRSENA RABOTA]

Оценил:   365MK
E EVE ME ODMA EMILSALI KAKO SI MI DENES EVE VAKA ILI TAKA OD MAKEDONIJA;MAKEDONIJA E BIBLISKA POSTOJBINA[REALNOST]OVDE KAJ NAS ,,MAKEDONIJA,,GOSPOD ZA PRVPAT PROZBORE MAKEDONSKI[slovenski],POCNA DA PISUVA,DA PEE SIREJKI GI SVOITE ,,BUKVI,, JAZIK,,PISMO,,[NA MAKEDONSKI]SIROM SLOVENSKIOT SVET,SE DO VOLGA,,VISLA,,DNJEPAR,,DNJESTARI I ITN.KAPIRAS NELI[OD TAA ZEMJA MAKEDONIJA POTEKNUVAT I SOLUNSKITE BRAJKA NELI?]TOA E MAKEDONIJA EMILSALI SAKAL NE SAKAL,,SVETA ZEMJA,,A ZOSTO TI MISLES I SMETA TOLKU MNOGU NA GRCIJA TOA IME,[MAKEDONIJA]A STO MISLES TI BRAT EMILSALI DALI IMAS CUENO ILI SKARENO VO SVETOT ZA IME DA SE KARAT ..PA BATKA IME E IME PA MALKO I SMESNO NELI,,NEDORAZBIRANJE ZA IME I KAKO STO GLEDAM I TI NE RAZBIRAS ILI RAZBIRAS SAMO TAKA SE PRAVES..AJDE KAZI STO IMA TOLKU ZA EDNO IME DA SE RASPRAVA?TOAA E KATASTROVA ,,SMESNO ,,I ZANES NELI?[KADE STO IMA DIM EMILSALI ZNAES IMA 10000000% OGIN KAPIRAS NELI?RESPEKT DO SITE..AKO GRESAM SE IZVINUVAM .

Оценил:   Бени Хил...хахахахаха

Македонскиот јазик - еден од столбовите на европската цивилизација . Е ова е најдобриот хумор што сам чуо у мој живот. Зар није почнал од ’45?

Оценил:   Татарин
Овой Георги Старделов, голем майтапчиjа! Бе каков "македонски jазик", кого лажете вие?! Себеси лажете! Нема во светот такво нешто "македонски jазик"! Има само ДИАЛЕКТ НA Бугарскиот Jазик.


Оценил:  
emilsali
Ovo zalaganje treba i u stvarnosti da se sprovede sto mislim vec na televiziji i ide kratkom emisjom: zboruvajte Makedonski .U Parlamentu se trebaju birati samo ljudi sto i dobro govore literaturno Makedonski jezik jer sve ostalo je obicna karikatura.Meni kao upornog Posmatraca dogadjaja u arhaicnoj Makedoniji a ujedno i dobrog poznavaoca pravog literaturnog Makedonskog jezika, ponekad se gade razlicita arhaicna narecja-pogotovo Strumicka,Turcizmi i nehoticni Srbizmi u Vasem jeziku(primer kodos-turcizam ).Zato podrzavam od srca ovakve akcije sto ce biti pravi cuvar da se lepa rec i lepo cuje ,ali jos uvek nemogu da shvatim Batu Gruju kad kaze da ce kroz Afirmaciju mak.jezika da ce i put INTEGRACIJE U EU da se olaksa .....!!!!???? eto jedne ne pravopisne pogreske vec vodjenje u smisljenoj nacionalnoj zabludi...vecina od ljudi u EU nezna jedanput gde je Makedonija i dal se je Rat vec zavrsio a kako ce Makedonski jezik doprineti boljoj Integraciji u EU ostaje za mene vecita zavrzlama sta je tip time mislio...nije valjda mislio da ce Makedonski da postane oficijalni jezik u EU.....svasta